Gönül Kahvesi

“Özel formülleri bulunan özgün ürün gamımız, mağaza konseptimiz ve yenilikçi yaklaşımımızla hizmet veriyoruz. Başta Avrupa, Asya, Körfez Ülkeleri olmak üzere, dünyanın her köşesinden talepler alıyoruz” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Yaman Yardımcı sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Gönül Kahvesi, Türkiye’de ki tek butik zincir kahve evidir. Türk Kahvesi, espresso ve diğer tüm kahveleri, özel formülleriyle harmanlayıp sunmaktadır. Markamız, “Türk Kahvesi”ne hak ettiği itibarı “Gönül Harmanı” ürünü ile kazandırmıştır.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
1992 yılında gıda sektörüne giren grubumuz, 2002 yılından bu yana ‘‘Gönül Kahvesi’’ markasıyla yoluna devam etmektedir.2007 yılı Gönül Kahvesi’nin Franchise Sistemine geçiş yılıdır. Aynı yıl içerisinde Gönül Harmanı Espresso Türkiye Kahve yarışmasında 1.lik elde etmiştir. Gönül Kahvesinin şu an itibariyle yurt içi ve yurt dışından almış olduğu ödüllerin toplamı 14’e ulaşmıştır.

Türk kahvesini Dünya’ya tanıtma ve hak ettiği değere taşıma misyonunu yüklenen Gönül Kahvesi bugün Türkiye’de ve yurtdışında 90 şubesiyle, kendi iş alanında en bilinen marka olma hedefini belirleyerek, kendine özgü zengin ürün gamı, konsepti ve yenilikçi yaklaşımıyla, hedefine her geçen gün daha da yaklaşmaktadır. Gönül Kahvesi, ilk yurt dışı şubesini Mayıs 2014’te Saraybosna'da açmıştır. Bahreyn, Avusturya ve Saray Bosna’da ki 2. Şubesinin açılmasıyla birlikte an itibariyle yurtdışında ki şube sayısı 4’e ulaşmıştır.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Yurt içinde 38 farklı şehirde ve her bölge de; toplamda 86 şubesiyle hizmet vermektedir. Yurt dışında ise toplamda 4 şubesiyle; Saraybosna’da 2, Bahreyn’de 1 ve Avusturya’da 1 şube olmak üzere hizmet vermektedir.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Gönül Kahvesi 2007 yılında Franchise sistemine geçmiştir. Kendi iş alanımızda en bilinen marka olma hedefine sahibiz. Özel formülleri bulunan özgün ürün gamımız, mağaza konseptimiz ve yenilikçi yaklaşımımızla bu hedefe yürüyoruz. Başta Avrupa, Asya, Körfez Ülkeleri olmak üzere, dünyanın her köşesinden talepler alıyoruz. Gönül Kahvesi olarak, 2023 yılında Dünyada en az 223 şubeye ulaşmayı hedeflemekteyiz. Tüm bunları doğru bir şekilde kurgulayıp ve uygulayabilmek için Franchise sistemini tercih etmekteyiz

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Teorik ve pratik olarak aktarılan tüm bilgi ve işleyişi uygulaması ve %100 uyulmasını sağlaması yeterlidir. Sistemin %99 u Gönül kahvesi tarafından oluşturulmuş, geriye kalan % 1’lik kısımda girişimci adaylarımızın işletmenin başında durup, işletmeye sahip çıkmasıyla tamamlanmaktadır.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Şubelerimizi rutin olarak denetim ekibimizin gerçekleştirdiği şube ziyaretleri, gizli müşteri uygulamaları ve sistem üzerinden (ciro, ürün maliyeti, kişi başı satış vb) uygulamalar ile denetlemekte, standartların uygulatılmasını sağlamaktayız.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
100 metrekare kapalı, 100 metrekare açık bir yer için inşa teslim maliyetimiz yaklaşık 600 bin lira artı KDV civarlarındadır.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Gönül Kahvesi; kaliteye odaklı yapısı, akılcı tabanda kurulmuş sade işleyişi ve riskleri ilk baştan yok edilmiş sistemiyle, yatırımcılar tarafından gönül rahatlığı ile tercih edilmektedir.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Gönül Kahvesi tarafından kendilerine verilen; İşletme Kılavuzu kitapçığında yazanları, teorik ve pratik olarak aldıkları eğitimde ki standartları uygulamaları ve işlerinin başında durup, işlerine sahip çıkmaları başarıyı getirecektir.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Doğru kurgulanmış, kaliteye odaklı franchise veren firmalar; marka bilinci, marka bilinirliği, markanın sürekli kendini geliştirme zorunluluğu, markanın rekabet gücünü arttırılması gibi günümüzün geçerli süreçlerinden dolayı markaların gelişimine sürekli katkı sağlamaktadırlar. Bu olumlu sebeplerden dolayı girişimciler franchise almalıdırlar.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Ürün ve hizmette; kaliteye odaklanmış yapımız nedeniyle, titiz çalışmalar sonucu elde ettiğimiz standartlarımızı, tüm şubelerimizde uygulamak ve uygulatmak ilk önceliğimizdir. Gönül Kahvesi, özel formülleri bulunan özgün ürün gamı, hizmet anlayışı ve mağaza konsepti ile sektöre yenilikçilik anlamında öncülük etmektedir.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Kahve kültürünün gelişmesi için henüz yolun çok başındayız. Akılcı, kaliteye odaklı yapı ile katkı sağlanırsa, daha kısa zamanda hak ettiği yerlere geleceği inancını taşımaktayız.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Vizyonumuz; Yenilikçi, girişimci ve kaliteye odaklanmış yapısı ile Gönül Kahvesi’ni dünya markası yapmak. Misyonumuz; Türk Kahvesini ulusal ve uluslararası arenada kaliteli ve güvenilir marka olarak vazgeçilmezler zirvesine taşımaktır. “Dünya’da Bir Gün Herkes Türk Kahvesi’ni Tadacak” sloganımızla yolumuza devam ediyoruz.