Coffee Gutta

“Girişimci, yatırımın başarıya ulaşması için yatırım öncesi ve sonrası tüm konulara hakim olmalıdır. Çalışanlarını denetleyebilecek bir hizmet bilgisine sahip olmalıdır” diyen Genel Müdürü Kamber Çal sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1996 yılında, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olduktan sonra İşletme Master yapıp iş hayatına başladım. Yaklaşık 22 yıldır iş dünyasının içerisindeyim. Sağlık ve gıda sektöründe çalışmalar yapmaya gayret göstermekteyim. Kahve sektöründe de Coffee Gutta markası ile çalışmalar yapmaktayız.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yaklaşık 10 yıldır gıda sektöründe çalışmalar yapmaktayız. Coffee Gutta markamızla da 2015 yılında çalışmaya başladık. Markamızı geliştirmek ve geleceğe taşımak için çalışmalar yapmaktayız.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Şu an Süleymaniye, Galata, Vezneciler, Bakırköy, Şile Liman, Şile Fener, Antalya şubeleri olmak üzere 7 şubemizle hizmet veriyoruz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden franchise sistemini seçtiniz?
İlk franchiseemizi 2016 yılında Şile Liman da verdik. Franchise sistemine geçmemizin sebebi; Markamızı tanıtma, yerli bir firma olarak 3. nesil bir kahveci olarak sektörde önemli bir yer edinme, Ülkemizde kahveyi seven vatandaşlarımızın desteğiyle tüm Türkiye’ye ve yurt dışına 3. nesil kahveciliği yaygınlaştırma düşüncelerinden ötürü franchise verme sistemini seçtik.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Markamızı taşıyabilecek, işletmeyi sorunsuz yönetebilecek, dürüst, güvenilir, kahveyi özellikle 3. nesil kahveciliği seven franchisenin sürdürülebilirliği adına sorun yaşamayacağımız kriterlere sahip yatırımcılarla iş yapmak istiyoruz.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Merkezi adisyon sistemimizle, aylık sayımlarla, merkezi takip sistemi ile düzenli şubelerimizi ziyaret ederek ve gizli müşteri sistemi ile tadım notları takibi ile denetim sağlıyoruz.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Bir işletmenin maliyeti metrekaresi 1750-2000 lira üzerinden hesaplanmaktadır. Bu da açılacak işletmenin metrekaresiyle doğru orantılı olarak bir ortalama maliyet çıkmaktadır. Açılacak işletme bar maliyeti 70 bin-100 bin lira arası değişmektedir. İşletme açılacak yerin En az 50 metrekare olmasını tercih ediyoruz.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?

Bizim çalışma prensibimiz, franchisenin cirosundan bir pay temin etme niyetinde olmadan, yatırımın sürdürülebilirliği anlayışıyla karşılıklı kazan kazan çerçevesinde uzun vadeli bir çalışma niyetinde olmamızdır. Sürdürülebilirlik anlayışıyla reklam, pr çalışmalarıyla, e-ticaret ile bölge korumasıyla, ürün tedariği hususunda franchiseemize destek vermekteyiz.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Girişimcilerin başarılı olmaları için, sürdürülebilir çalışma yapacakları destek alabilecekleri bir markadan franchising almaları gerekiyor. Daha sonra İyi bir lokasyon seçilmelidir. Daha sonra maliyet analiz, karlılık hedefleri oluşturulmalıdır. Güvenilir, dürüst çalışanlarla çalışmaları gerekiyor. Girişimci, yatırımın başarıya ulaşması için yatırım öncesi ve sonrası tüm konulara hakim olmalıdır. Çalışanlarını denetleyebilecek bir hizmet bilgisine sahip olmalıdır.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Hayatta başarının kritiği tecrübe edilmiş başarının en güzel şekilde uyarlanmasıdır. Var olan bir markanın zinciri olmak; reklam, pr, ürün tedariği, e-ticaretle bölgesel Koruma sağlayan bir firmayla çalışmak sürdürülebilirlik açısından önemlidir.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
3. nesil bir kahvecilik alanında yerli marka boşluğunu doldurmaya çalışmamız sektör adına bir yeniliktir. 3. nesil kahvecilik; çekirdeğin dokusu, üretimi eğitimli baristalar tarafında müşteriye anlatılması, yine eğitimli baristalar tarafından kişiye özel demlemeyle yumuşak içim, orta içim, sert içim konusunda bilgilendirilme yapılmasıdır. 3. nesil kahvecilikte özel demleme ekipmanlarıyla kişiye özel bir içim sağlamaktayız. Oluşturduğumuz konseptimiz müşterilerimiz için tercih edilir ve keyifli anlar geçirilir olması da önemli bir yeniliktir.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Sektör tüm dünyada ve özellikle ülkemizde hızla büyümektedir. Dünyada petrolden sonra hammadde ticareti en büyük sektör kahve sektörüdür. 2000’li yılların başında Türkiye’de kişi başına kahve tüketim miktarı 100 gram iken şu anda 900 gram civarına ulaştı. Avrupa’da 5kg,10 kg kişi başına yıllık kahve tüketim miktarı olan ülkeler var. Bu da gösteriyor ki ülkemizde kahve sektörünün hızla büyümesi için önü açık uzun süreçli yıllar var. Kahve sektörünün önümüzde ki yıllarda daha da büyüyeceğini görmek sevindiricidir.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
İlk 5 yıl içinde Türki Cumhuriyetlerde, Balkanlarda ve orta doğuda yayılma politikası takip edilecektir. İlk 5 yıl içinde ülkemizde hızla markamızın yaygınlaşması için pr çalışmalarla, sponsorluklarla, franhisinglerle markamızı hedeflediğimiz dünya markası olma yolunda ilerleyebilmektir. Bu yıl en az 5 şube açmayı hedefliyoruz.