Brew Mood Coffee&Tea

“Brew Mood Coffee&Tea olarak bizim amacımız işletmelerimizden olabilen minimum maliyet ile maksimum karı elde edebilmektir” diyen Brew Mood Coffee&Tea kurucusu İsmet Demir sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Brew Mood Coffee&Tea kurucusu ve yöneticisiyim. Asıl mesleğim olan “marka danışmanlığı” sürecinde ekibim ile birlikte birçok markaya markalaşma sürecinde danışmanlık ve destek verdik. Bu süreç birkaç markanın satış ve pazarlama ekibinin yönetimi ve franchise çalışmalarını yürüterek devam etti. İş hayatımın büyük kısmı satış pazarlama organizasyonlarının yönetimi ile geçti diyebilirim. Sonunda da kendi projemiz olan bir markayı geliştirmek adına Brew Mood’u kurdum. 2015 yılından beri de projemizin başındayım.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
2015 yılında Coopart Restoran bünyesinde %100 yerli sermaye ile kurduğumuz Brew Mood Coffee&Tea bir “Proje Markasıdır”. Özetle, yıllık hedefleri, açılacak mağaza sayısı, hangi bölgelere hatta bazen hangi noktaya açılacağı, her yılın sonunda kaç şube olacağı gibi birçok konunun, bir plan ve program dahilinde işletildiği bir projedir. Başka bir deyişle, tesadüfi başarılara değil, ölçülebilir bir sistemin kazandırdığı haklı başarının gururunu yaşıyoruz. Tüm markalaşma süreçlerimiz, işinde profesyonel ekipler tarafından yönetilmektedir. Bugün bir üretim tesisi, lojistik zinciri, saha ekipleri, sosyal medya ve tasarım birimi, finansal kadrolar ve daha birçok çözüm ortağı ve geniş bir ekip ile hizmet veriyoruz. Her geçen gün de işimize katabileceğimiz değeri artırmak için çalışıyoruz. Global yenilikleri takip ediyor hatta birçok yeniliğe de önderlik etmeye çalışıyoruz.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
İzmir merkez olmak üzere, Adana, Ankara, Antalya, İran, Edirne projelerimizle 20 projemiz ile yolumuza devam ediyoruz. Özellikle şehir ana arterlerinde etkili şubelere sahibiz. 2018 ve sonrası planlarımızda özellikle Anadolu’da projelere yoğunlaşmak istiyoruz

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden franchise sistemini seçtiniz?
2015 yılında projemizin ilk hayata geçtiği günden itibaren franchise vermeye başladık. Hatta ilk şubemiz de dahil olmak üzere franchise idi. Bu sistemi seçmemizin sebebi, esas işimiz olan “yönetim ve organizasyon süreçlerinin doğru yönetilmesi” başlığından uzaklaşmak istemememiz. Zira mağazacılık ile sistem yönetmenin çok derin farkları olduğunu bilincindeyiz. O yüzden mağazacılık deneyim ve karını paylaşarak, merkez yönetimde kalmak bizim için keskin bir çizgi idi.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
İki farklı yatırımcı adayı profilimiz var. Birincisi başka faaliyetlerinin yanında bir yatırım aracı olarak projemize yatırım yapanlar. Diğeri ise, yatırım yaptığı projenin başında ve içinde emek de harcayanlar. İki grup için de farklı çözümlerimiz mevcut. Tabi iki grupta da özellikle aradığımız ortak kriter; vizyon. Zira mağaza süreçlerinin tamamını yatırımcımız ile birlikte yaşıyoruz. Bu edenle ortak vizyonda hareket etmemiz çok önemli. Konsepti anlaması ve konseptin kuralları ile hareket etmesi yatırımcılarımızda aradığımız en önemli özellik. Bunun yanında finansal alt yapı da “iş” için en önemli kriterlerden biri elbette.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Denetimlerimiz hem online ortamda hem de fiziki şekillerde gerçekleştirilmektedir. Kendimize ait bir otomasyon sistemimiz mevcut. Bu otomasyon sistemi üzerinden mağazalarımızı online denetleyebiliyoruz. Bunun yanında saha ekiplerimiz tarafından da mağazaların doğru işletilmesi için sürekli iyileştirilmeler gerçekleştiriliyor.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Her mağazanın dinamikleri farklı olacaktır elbette. Mağazanın fiziki koşulları, alt yapısı, dış alan ihtiyaçları her mağaza için değişebilir. Bu nedenle farklı bütçe deneyimleri yaşadık bu süreçte. Fakat ortalama bir Brew Mood Coffee&Tea yatırımı için 400-500 bin lira diyebiliriz.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
En önemli konu bu. Bizim sektöre kazandırdığımız en önemli avantajlar, minimum personel sayısı, %0 fire, işletme maliyetlerinin düşük olması, tüketici harcama potansiyeli ile işin doğru orantılı olması, düşük satın alma maliyetleri ile karlı ürün satabilme gibi daha sayabileceğimiz bir çok konu var. Bizler işimizi “Kar Etmek” üzerine geliştirdik. Bize göre bugünkü konjonktürde artık “Ciro” devri bitip, “Kar” devri başladı. Bundan kastımız ise şu; Yüksek ciro yapmanın, kar etmedikten sonra, ticari başarıda herhangi bir şey ifade etmediğini biliyoruz. Dolayısıyla bizim amacımız da işletmelerimizden olabilen minimum maliyet ile maksimum karı elde edebilmektir. Yatırımcılarımız da bu çabayı yakından gördüklerinde tercih etmek için geriye daha fazla sebep kalmıyor zaten.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Şayet konu Kahve sektöründen franchise alarak başarılı olmak ise, girişimcinin temelde firmanın verdiği destekleri sorgulaması gerekir. Zira burada yatırımcının bireysel başarısından değil, aslında markanın da başarısından söz etmek gerekir. O yüzden, girişimcinin, markanın verdiği personel, eğitim, ürün, tasarım, mevsimsel destekler, reklam gibi destekleri sorgulaması gerekmektedir.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?
Elbette birçok ekonomik ve sosyal sebep sayılabilir ancak, özellikle sosyoekonomik bir konuya değinmek de fayda var. Toplumun harcama alışkanlıkları her gün değişiyor. Harcama potansiyeli düşerek devam ediyor elbette. Bizim işimizin dinamiklerinde son tüketicinin cebinden ekonomisini etkileyecek rakamlar almıyoruz. Esas itibari ile konu çay-kahve ve 7-8 TL rakamlar da hiç kimseyi rahatsız etmiyor. Bu da bizim için herhangi bir dalgalanmadan etkilenmeyen işletmelere sahip olmamızı sağlıyor. Bununla birlikte kendi işimiz ile ilgili düşük işletme maliyetlerine sahip olmamız sebebi ile de sürdürülebilir bir ekonomi yaratarak karlı işletmelere sahip oluyoruz.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
İşimiz ile ilgili her konuda yenilikçi ve çözümcü yaklaşımlar ile ilerliyoruz. Personel konusunda yepyeni bir sisteme sahibiz. Şubelere eğitim desteği yerine doğrudan eğitilmiş personel gönderiyoruz. Bu da işin durmadan ilerlemesi anlamına geliyor. Ki personel konusu yeme-içme sektörünün kanayan yarasıdır. Bununla birlikte kendimize ait tescilli ürünlerimiz var. Kendi üretim tesisimizde kendi ürünlerimizi üretiyoruz ve bu konuda dünya devleri ile rekabet edebilecek noktadayız. Yine kendi otomasyon sistemimiz ile şubelerin analiz gücünü artırıyoruz. Bu da işimiz ile daha doğru adımlar atmamızda yardımcı oluyor.

En önemli yeniliğimiz ise, “Mood Uygulamamız” . Tüketici herhangi bir alanda kendisi ile bağ kurabildiği ürünler seçebiliyor. Örneğin arabası, ayakkabısı, en sevdiği t-shirt’ü, şanslı şapkası vb. Fakat yeme-içme sektöründe hiç kimse insan-ürün arasındaki ilişkiyi kurmak için iş geliştirmemişti. Bizler servis standartlarımızı, “İnsanların Kendini Nasıl Hissettiği” üzerine kurduk. Bu da bize Ürün-İnsan ilişkisini kurmamız için fırsat verdi. Artık müşterimizin aldığı ürün sadece çay/kahve değil, aynı zaman da ruh halini de bardağa yansıttığından daha kişisel bir olgu yaratabiliyoruz.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Sektörümüz kabuk değiştiriyor. Bugüne kadar alıştığımız klasik kahve dükkanları (garson servis ve yemek servisinin de olduğu), yerlerini bizim gibi daha dinamik, daha uygun maliyetli ve işletme maliyetlerinin kontrol edilebildiği işletmelere bırakıyor. Bu da bizler için birçok fırsat ve büyümek için hedefler doğuruyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bizim için %200 ortalama büyüyerek giden bir pazar mevcut.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Önceliğimiz Brew Mood’u metropollere taşımak. Kısa ve orta vade de metropoller başta olmak üzere Anadolu’da birçok ilde Brew Mood kendini gösterecektir. Bununla birlikte bugün başlamış olan Yurtdışı açılımımız büyüyerek devam edecek ve markamızı birçok ülkede temsil edeceğiz. Tabi ki işimiz ve sektörümüze katacağımız yeniliklere de devam edeceğiz. IK’dan, üretime, servisten, ürüne birçok konuda önderlik etmeye devam edecek olmanın haklı gurunu yaşıyor olacağız.