Rumeli Çikolatacısı

“Tarihten gelen gelenekçi mimari, huzur veren mistik atmosfer ile müşterilerimizin kendilerini özel hissetmelerini sağlıyoruz. Kendilerinin de bir parçası olduğunu düşündükleri tarihi dokuda daha huzurlu ve mutlu hissetmektedirler” diyen Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Zaban sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

2009 sonrası Türkiye pazarında kafe ve tatlı konseptinde hizmet veren markaların ve yurtdışından gelen büyük kahve zincirlerinin de pazara dâhil olması ile 3.nesil kafeler meydana gelmiştir. Kısa süre sonra sıradan, basit ve alışılagelmiş özensiz mimariler ve birbirini taklit eden endüstrileşmiş ürünler ile müşterilerine hizmet veren benzer zincirler müşteride sıkılganlık yaratmıştır.

Bu fikirden yola çıkarak sektörde hissedilen çikolatacı açığını butik üretim ile buluşturmak ve her kesimden insanların ulaşabileceği bir marka oluşturmak için yola çıktık. Ana temamız olan çikolata dışında pasta, kahve, sıcak, soğuk içecekler ve atıştırmalıklar ile hizmet veriyoruz.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?

2015 Yılında Çikolata Aşkı ile başlayan marka hikayemiz ‘Tüm misafirlerimiz Mağazalarımızdan Mutlu Ayrılmalıdır’ anlayışıyla müşterilerimize lezzet ve kalite olarak ulaşmıştır. Etkileyici mimari konsept içerisinde misafirlerini farklı hissettiren butik çikolatacı algısı gelen talepler doğrultusunda tüm ülkede franchising olarak büyüme sürecine bizi yönlendirmiştir. Rumeli Çikolatacısı olarak biz her insanı mutlu edebilen ortak lezzet olan Çikolatayı usta ellerde doğal ürünlerle harmanlayıp, bize özel reçeteler ile şekillendirip mutluluk hikayesinin sonu olarak müşterilerimize servis etmek en büyük mutluluğumuz. 

Markanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?

Etkileyici mimari konsept içerisinde misafirlerini farklı hissettiren butik çikolatacı algısı gelen talepler doğrultusunda tüm Türkiye’de franchising olarak büyüme sürecine bizi yönlendirmiştir. İlk franchising verme sürecimiz 2016 yılında başlamıştır.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?

Şu anda faaliyette olan 5 şubemizde 103 personele istihdam sağlamaktayız.

Yılsonuna kadar açılacak şubelerimizle birlikte bu sayı 170’i bulacaktır. 

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?

Franchise adaylarımızı değerlendirirken daha önce hizmet sektöründe işletmecilik yapmış olmalarını tercih ediyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?

Özellikle iç pazarda karşımızda rakip bir marka olmayışı hedeflerimize daha kolay ulaşabileceğimize inandırmaktadır. Butik çikolatacı olarak bilinen ve İstanbul dışında şubesi olan bir marka bulunmuyor. Sektörde meydana gelen açığı ve yeni marka beklentisini doğru şekilde yöneterek büyümeyi hedeflemekteyiz. Tarihten gelen gelenekçi mimari, huzur veren mistik atmosfer ile müşterilerimizin kendilerini özel hissetmelerini sağlıyoruz. Kendilerinin de bir parçası olduğunu düşündükleri tarihi dokuda daha huzurlu ve mutlu hissetmektedirler. Bununla beraber Rumeli Çikolatacısından başka yerde bulamayacakları özel ürünler ile yeni lezzetleri sunarak hikâyemizi tamamlamaktayız.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?

Yatırım bedeli açık / kapalı alan ve yerleşim planlamasına göre değişiklik göstermektedir.  Lokasyon seçimi yapılıp röleve çıkarıldıktan sonra gerçek m2 maliyetleri ortaya çıkmaktadır

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?

Uygun lokasyon fizibilitesinden başladığımız hikâyemize mimari projelendirme ve uygulama tamamlanması, personel seçimi ve tüm departmanlara uygun eğitimlerin verilmesi, tüm gıda ve gıda dışı ürünlerin tedarik edilmesi ve merkezi depo mal kabul düzeninin oluşturulması, yerel ve ulusal tüm pazarlama ve reklam faaliyetlerinin yürütülmesi ve en sonunda yatırımcımıza her hali ile faaliyete geçmiş işleyen bir mağazanın teslim edilmesi ile son bulmaktadır.

Sistemsel olarak da mağazalarımızda muhasebe ve hukuk servis danışmalığı dışında ortak müzik sistemi, güvenlik, kamera, ilaçlama ve gıda güvenliği kontrol hizmetlerini merkezi anlaşmalar ile sağlarken yazılımsal olarak da android bir cihazdan stok, ürün, ciro, karlılık, personel performans, sipariş düzen ve takibi yapılabilen bir yazılım kullanıyoruz.

Bu sayede gıda işletmeciliği tecrübesi olmayan bir yatırımcıya bile yeterli sistemsel ve yazılımsal destekleri sağlayarak mağazalarımızın doğru yönetilmesini sağlıyoruz.

Verdiğimiz bu destekler sayesinde pazardaki rakiplerimizden daha farklı bir hizmet verdiğimizi ortaya koymakla beraber yatırımcımızda güven duygusunu arttırırken ‘Rumeli Çikolatacısı’nı tercih sebebi yapmaktadır.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?

Gerek franchise ile merkez arasında kurulan otomasyon üzerinden gerekse sürekli yapılan şube ziyaretleri sonunda hazırlanan raporlar ile kar-zarar ve şube işletim sistemlerini denetleyerek gerekli noktalara müdahale edebilmekteyiz.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?

Türkiye’de gıda sektöründe çok hızlı değişim gösteren bir durum mevcuttur. Bu yapı içerisinde standart kalitede hammadde ve ürünü sürekli tedarik etmek ve bu sırada costcontrolü sağlıklı yaparak karlılık elde etmek, yönetmek çok zordur.

Bu sebeplerden dolayı franchise olmak alt yapısı hazır ürünleri standart ve işletilmeye hazır bir sistem çatısı altında olabilmenin gücünü sağlarken diğer taraftan müşteride kurumsal kimlik altında güven sağlamaktadır.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son yıllarda gıda sektöründe süregelen değişik sorunlar sebebi ile yerel ve ulusal zincirler sıkıntı yaşamaya başlamıştır. Bunun sonucunda franchising şubeler ürün tedarik edememekle birlikte müşterileri ile direk sorunlar yaşamaya başlamışlar ve bunun sonucunda ciro kaybı yaşamaktadırlar. Yaşanılan bu kayıplar ardından olaylar şube kapatmalara kadar gitmekte ve beraberinde franchising sisteminin güvenilirliği sorgulanmaktadır. Aslında doğru alt yapı ve planlı büyüme hedefleri olan ve uygulayan markalarda bu gibi sıkıntılar yaşanmamasıyla beraber kriz dönemlerinde daha da hızlı büyüdükleri gözlenmektedir.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?

Yatırımcılarımıza verdiğimiz tüm eğitimlerin ilk çıkış ve son varış noktasında özellikle mutlak misafir memnuniyeti sağlanması gerektiğini vurguluyoruz. Ne sattığımızdan önce misafirlerimizi nasıl memnun edebileceğimizi düşünüyoruz.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

Tüm şubelerimizde planlanmış danışmanlık ve eğitim faaliyetlerine devam ederek personellerimizin yüksek eğitim seviyesine ulaşmasını en iyi servis kalitesinin sürekliliğini sağlarken, çalışanlarımıza yatırım yaparak mutlu ve huzurlu çalışma ortamlarında kariyer planlamalarını yapmayı amaçlıyoruz. Yaptığımız alt yapı yatırımları ile doğru orantılı olarak doğru lokasyon ve doğru yatırımcılarla 2018 yılında 20 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz.