Soulmate Coffee & Bakery

“Soulmate Coffee and Bakery tamamıyla 21 yüzyıl dinamiğine göre, hizmet eden ruhunu bu markaya adamış profesyonel ekibimiz ve benim 24 yıllık kahve ve cafe işletme tecrübemle kurgulanmış bir markadır” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Alper Ulus sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
2 Temmuz 1968 yılında bir memur çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldim. Etiler Otelcilik Lisesini bitirdikten sonra Viyana Üniversitesinde Turizm ardından Washington üniversitesinde Business Administration eğitimi aldım.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
İlk firmanın kuruluşu 1993 Market connecton Espresso olarak Washington nun Seattle şehrinde sokak kahvecisi olarak başladı. Ardından Coffee Pacifica ve Bean Collecton firmalarını satın aldım. 2004 yılında Amerika’dan sonra Türkiye’de Coffee Pacifica olarak İzmir’de kahve, çay, sıcak içecekler üretimine başladım. 2014 yılından beri Soulmate Coffee and Bakery markasıyla zincir mağazaları yapmaktayız.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Aslında Soulmate markası 2011 yılında kurulmasına rağmen alt yapı çalışmaları yaklaşık olarak 3 yıl sürdü, gerçek anlamda franchise vermeye 2014 yılında başladık diyebilirim.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Şu anda çalışan 13 şubemiz ve yaklaşık 90 personelimiz var. Bugün 6 adet şubemiz yurt içinde, 2 adet şubemiz yurt dışında inşaat halinde, Nisan sonuna kadar 21 mağaza, 147 mağza çalışanı ve merkez ofis eğitim, denetim, teknik ve idari olarak 14 kişiyle toplam olarak 161 kişiyle hizmet vereceğiz.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Alt yapılarında mutlaka hizmet sektörü tecrübesi arıyoruz, Ayrıca istediğimiz birkaç testimiz var, mesela kişilik analizi testi ve küçük bir IQ testi bu aşamalardan mutlaka geçmeleri gerekiyor.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Soulmate Coffee and Bakery tamamıyla 21 yüzyıl dinamiğine göre, hizmet eden ruhunu bu markaya adamış profesyonel ekibimiz ve benim 24 yıllık kahve ve cafe işletme tecrübemle kurgulanmış bir marka. En üst kalitede kahve üretiminin yanında, taze pişen unlu mamuller, özel üretilmiş pastalar ve dondurma, taze sandviçler, çalışanlarına bağlı olmadan her defasında aynı standartta üretilmekte ve self servis dinamiğinde son tüketiciye ulaştırılmakta ve takip edilmektedir. Bence bugüne kadar en büyük tercih sebebimiz bu oldu.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Buradaki en önemli kısım ekipman maliyetleridir. Mümkün mertebede en profosyonel ekipmanları kullanıyoruz. Mağaza büyüklüklerine göre 120,000 ila 140,000 Türk Lirası arasında ekipman maliyetimiz var.  Metrekareye göre inşaat 300,000 ile 450,000 Türk Lirasını, bu günkü şartlarda buluyor.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Her şeyden önce çok tecrübeli mimari ve uygulama ekibimiz var. 26 günde eksiksiz mağaza açtığımız oldu. Aynı zamanda tecrübeli eğitim personelimiz, tekniğimiz, konusunda son derece tecrübeli titiz bir operasyonumuz var. Bizi çok iyı tanıyan uzun yıllar bizimle birlikte kahveyi koklayan reklam ajansımız hiç aralıksız çalışan insan kaynaklarımız var.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Denetimler operasyona bağlı olarak eğitim personelleri tarafından fiziksel aynı zamanda IT departmanıyla kameralardan çalışma saatleri boyunca eğitimciler tarafından denetlenmekte. 

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Kamuda ya da bir yerde maaşla çalışan herkesin hayali bir restoran kafe işletmektir. Küçük olsun gidiyim geleyim üçbeş para kazanayım mutlu olayım. Bu sözleri en az 25 senedir dinliyorum. İşin aslı böyle değil, küçücük bir kafeniz bile olsa en az büyük bir işletme kadar hukuki ve operasyonel sorumluluklarınız olacak. Kendisini yıpratmadan işletme yapabilecek sizi koruyabilecek, destek verebilecek, hiç durmadan sizin için ürün geliştirebilecek, reklam ve tanıtım için ciddi bütçeler harcayabilecek, sürekli eğitim programları düzenleyebilecek ve arkanızda kocaman bir ekibin gücünü hissettirebilecek bir firmanın parçası olacaksanız, evet Franchise almalısınız.

Tabi ki bir yerim olsun yaptığım kurabiyeleri, kekleri satayım, kasanın başında olayım diyorsanız tabi ki ne Soulmate nede başka bir marka sizin için doğru bir yatırım değil. Bu düşünce fanchise almamalıdır.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yaklaşık 6 senedir bugün zincir olmuş birçok firmaların arkasında hem üretici hem de danışman olarak bulundum. Rotamız kalite ve iyi hizmetti, rotası değişmeyen firmalarımız,70,80 hatta 100 üstü sayıda bayiye ulaştılar. Aralarında çok başarılı olmuş Türkiye’de, Avrupa’da birçok ödül almış, artık Türkiye markası olmuş markalarımız var. Bu firmaları tenzih ederek söylüyorum, son birkaç yıl içerisinde haspel kader iyi iş yapan, alt yapısı olmadan, sektörden ve prensipten bi haber Franchise veren markalar oluştu. Bana göre bu franchise kirliliği, birçok insanın canı yakıyor. İnsanlar hayat boyu biriktirdikleri paraları birdaha kazanamamak üzere yatırıyorlar ve hüsrana uğruyorlar.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Unutulmaması gereken en önemli nokta eğer bir Soulmate tabelasına sahipseniz, önemli bir zincirin parçasınız, bireysel düşünemez, bireysel hareket edemezsiniz. Soulmate müşterisi her girdiği lokasyonda aynı lezzeti aynı kaliteyi, aynı servis anlayışını görmelidir. Tüm lokasyonlarımız senkronize olarak işletilmeli uyum içerisinde hizmet vermelidirler, bence başarının sırrı kalitenin eksiksiz sürdürülebilir olmasıdır.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
2011 yılında Soulmate markasının ilk tohumlarının atıldığı dönemlerdi, bu günkü idari ekibim aynı zamanda ortaklarım  beni yeniden  seneler önceki mücadeleye döndürmeye ikna ettikleri tek cümle ‘2020 yılında Türkiyenin % 100 yerli en başarılı  cafe zinciri  olacağıydı’, hedefimiz değişmedi. Hedef aynı.