Robot Pos

“2003 yılından beri, ilk günkü heyecanı ile kendini geliştirme hevesini hiç kaybetmeden, gıda ve perakende sektörünün önde gelen firmaları için geliştirmiş olduğu yazılım ve donanım ürünleri ile uçtan uca otomasyon çözümleri üretmektedir” diyen Genel Müdür Yardımcısı Erdal Özcan sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi tanıtır mısınız?
04 Temmuz 1980 yılında Almanya’nın Nurtingen kasabasında doğdum. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimimi İstanbul da tamamladıktan sonra 1999-2006 yılları arasında yükseköğrenimimi Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bölümlerinden mezun olarak tamamladım. Ocak 2000- Nisan 2006 Yılları arasında Albim Bilgi işlem firmasında ürün yöneticisi ve proje yöneticisi pozisyonlarında, Ekim 2006 – Şubat 2008 Yılları arasında Gold Bilişim Kurumsal Hizmetler firmasında kurumsal satış yönetişi olarak çalıştım. Şubat 2008 tarihinde İş Geliştirme Sorumlusu olarak çalışmaya başladığım Robotpos firmasında Genel Müdür Yardımcısı olarak aktif iş hayatıma devam etmekteyim.

Şirketinizin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?
Robotpos, gıda ve perakende sektöründe uzmanlaşmak üzere kurumsal bir yazılım evi olarak 2003 yılında kuruldu. Geçen 15 yıllık süre de Türkiye’nin her bölgesinde, 60 ı aşkın ilinde ve dünya üzerindeki 15 ülkede 3.000 e yakın aktif referansa hizmet veren büyük bir aile haline geldik. Firmamız İstanbul’un Maltepe İlçesine bağlı Aydınevler semtinde yer alıyor. Kurulduğu tarihte 7 kişilik bir ekip ile yola çıkan firmamız şuan 60 kişilik ekibi ile sektörünün lider firmalarından biri konumundadır.

Faaliyet sahanız, ürün gamınız hakkında bilgi verir misiniz?
Otel hariç yeme-içme sektörü ve perakende sektörü faaliyet sahamızı oluşturuyor. Firmamız, kuruluş tarihi olan 2003 yılından beri, ilk günkü heyecanı ile kendini geliştirme hevesini hiç kaybetmeden, gıda ve perakende sektörünün önde gelen firmaları için geliştirmiş olduğu yazılım ve donanım ürünleri ile uçtan uca otomasyon çözümleri üretmektedir. Özellikle birden fazla şube ya da mağazaya sahip olan gıda işletmelerinde önemini gösteren merkezi satış yönetimi, merkezi ürün yönetimi, merkezi stok yönetimi, bayi ağı ve franchise ağı yönetimi, merkezi üretim, sevkiyat ve lojistik ağı yönetimi ve merkezi raporlama konularında geliştirdiğimiz çözümler ile zincir işletmelerin operasyonlarının tek bir sistem üzerinden canlı olarak takip edilebilmesi sağlanmaktadır. Uçtan uca sağlanan çözümlerimizin kesintisiz olarak 365 gün çalışması hayati önem taşıdığından, 7x24 destek hizmetlerimiz ile kullanıcılarımıza sürdürebilir hizmetler sunmaktayız.

Müşteri portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?
Müşteri portföyümüz her boyutdaki gıda ve perakende firmalarından oluşuyor. Referanslarımızdan bazıları Kahve Dünyası, Tavuk Dünyası, Köfteci Ramiz, Gönül Kahvesi, Faruk Güllüoğlu, Alaçatı Muhallebicisi, Kasap Döner, Köfteci Yusuf, ISS Catering, Çıtır Usta, Malatya Pazarı, Tavada Tavuk, Kayseri Mutfağı, Ziyafe Kayseri Mutfağı, Yeditepe Üniversitesi, Şazeli Kasap Izgara, Karaköy Güllüoğlu, Ceviz Ağacı, Dönerci Aliusta, İntiba Döner, Big Carmelos şeklinde  sıralanabilir.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Firmamızın merkezi Aydınevler/Maltepe’de yer alıyor. Ayrıca Gebze Teknokent’de ofisimiz ve Azerbaycan Bakü’de Distribütörlüğümüz bulunuyor. Toplam da 60 kişilik ekibimiz ile müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Franchising veren markalara yönelik hizmetleriniz nelerdir?
Franchising veren markalara merkezi satış yönetimi, merkezi ürün yönetimi, merkezi stok yönetimi, bayi ağı ve franchise ağı yönetimi, merkezi üretim, sevkiyat ve lojistik ağı yönetimi ve merkezi raporlama konularında uçtan uca çözümler sunuyoruz.

Franchising zincirleri neden sizi tercih etmelidirler?
Özellikle birden fazla şube ya da mağazaya sahip olan gıda işletmelerinin sorunlarına derman olacak katma değerli çözümler geliştiriyoruz. Zincir marka yönetiminde çok ciddi tecrübeye sahibiz. Müşteri portföyümüz de 50’nin üzerinde zincir işletme yer alıyor. İşimiz çok ciddi tecrübe ve yapılan işin arkasında durmayı gerektiriyor. Eğer markalaşmayı ve şubeleşmeyi planlıyorsanız işinizi şansa bırakmanız mümkün değil. Bu yüzden konusunda uzman, güvenilir, hızlı ve kaliteli destek hizmeti alabileceğiniz firmaları tercih etmelisiniz. İşte Robotpos da genç, dinamik ve işini severek yapan kadrosu ile tam olarak aradığınız firma.

Ürünlerinizin satışını hangi kanallar aracılığıyla gerçekleştiriyorsunuz?
Ürünlerimizin satışını yurt içinde kendi iş geliştirme ekibimiz, Azerbaycan ve Türki Cumhuriyetlerde ise distribütörlüğümüz vasıtası ile gerçekleştiriyoruz.

Sektöre getirdiğiniz yenilikler hakkında bilgi verir misiniz?
Franchising sektörünün en önemli ihtiyaçlarından birisi şüphesiz şube verilerinin anlık olarak raporlanabilmesidir. Robotpos un Zincir İşletmeler için geliştirmiş olduğu Merkezi Yönetim Sistemi ürünleri ile Firmanızın Satış, Stok, Kasa, Maliyet, Kar&Zarar vb… kritik verilerinin yanı sıra yaklaşık 100’e yakın detay raporunu, web ortamında canlıya yakın şekilde takip edebilirsiniz. Hatta şube denetimlerinizi bile operasyon sorumlularınıza mobil ortamda yaptırarak web ortamında raporlayabilirsiniz.

Sektörünüzün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye de Franchising sektörü son derce hızlı gelişiyor. Ülkemiz global markalar tarafından dikkatle izlenen bir ülke konumunda. Sektörün bu yıl 43 Milyar dolar olan aktif büyüklüğünün 2020 yılında 50 Milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Sektör de Markalaşmanın değeri her geçen gün artıyor. Markalaşabilen, kalite ve hizmetlerinden ödün vermeyen firmalar hızla büyümeye devam ediyorlar. Bu sürecin önümüzdeki dönem de devam edeceğini ve Franchising sektörünün ciddi anlamda büyüyeceğini ön görüyoruz.

Şirketinizin önümüzdeki dönem hedefleri nelerdir?
Şirketimizin yola çıktığı ilk günden beri hedefi sektörünün lider firmalarından biri olmaktı.

Çok şükür bunu başarmış durumdayız. Önümüzdeki dönem için hedefimiz ise %100 yerli bir firma olarak sektörümüzün lideri olmak. Hedeflerimizi bu doğrultuda belirledik ve çalışmalarımızı bu yönde ilerletiyoruz.