B-FIT Kadınların Spor ve Yaşam Merkezi

“Kadın girişimciliğini desteklemek ve kadınlara istihdam yaratmak yoluyla kadının ekonomik ve sosyal hayattaki gücünü artırmayı hedeflediğimiz için sadece kadın girişimcilere franchising veriyoruz” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Bedriye Hülya sorularımızı yanıttı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Üç çocuklu bir ailenin en büyüğüyüm. Konya doğumlu ama İzmirliyim. İzmir Amerikan’dan sonra işletme okudum ama hep psikoloji okumak istemiştim. Columbia Üniversitesi’nden kabul alınca hayalimin peşinden Amerika’ya gittim. Amerika’dan süper bir iş fikriyle 4 yıl sonra geri döndüm. Kadınların hem spor yapıp hem de sosyalleşebilecekleri, evden dışarı çıkabilecekleri salonlar açmaktı hedefim.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
b-fit’i, 2006 yılında, her yaş ve gelir grubundan kadına spor yapma alışkanlığı kazandırarak daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmelerini sağlamak amacıyla 6 kadın ortak olarak kurduk.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
İlk başlarken 10 tane merkezimizi kendimiz açalım diye karar vermiştik. Üçüncü merkezimiz ile birlikte o kadar çok franchise almak isteyen oldu ki, kendi kararımıza rağmen 2008’de franchise vermeye başladık.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Türkiye’de 49 ilde 209 merkezimiz var. 230 girişimcimiz, 470 antrenörümüz ve genel merkezimizde 30 çalışanımız var. Toplamda 730 kişilik bir ekibiz.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Kadın girişimciliğini desteklemek ve kadınlara istihdam yaratmak yoluyla kadının ekonomik ve sosyal hayattaki gücünü artırmayı hedeflediğimiz için sadece kadın girişimcilere franchising veriyoruz. Franchise vereceğimiz kişilerde aradığımız özellikler, koşulsuz güleryüz, çözüm odaklılık ve pozitif yaklaşım.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Türkiye’nin spor sağlık merkezleri arasında en büyük zinciri olmamız, satış sonrası verdiğimiz operasyonel ve pazarlama desteği, her konuda destek alabilecekleri departman ve departmanlarda konunun uzmanları ile çalışıyor olmamız, kurumsal oluşumuz, her kadına girişimci olma imkanı sağlamamız, kadınlara isdihtam yaratmamız, 15-75 yaş arası kadına spor yapma imkanı sağlamamız... Sadece spor merkezi değil, kadınların yaşam merkezi olmamız.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Bize girişte 65 bin TL ödüyorlar. Daha sonra aylık 485 TL üye aidatı ödüyorlar. Aylık gideri, bölgesine göre değişmektedir. Bu bir kasaba da olabiliyor veya şehrin göbeğinde de… Kiralar da değişkenlik gösteriyor. İki tane çalışanı olmak zorunda… Böyle baktığımızda 3 bin lirayla 7 bin lira arasında değişiyor maliyeti. Kazandığı para da 5 bin lirayla 15 bin lira arasında değişiyor. Çok daha fazla kazananlar da var. 

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Franchise adayının başvurusunun onaylanması sonrasında, merkez kontratı yapılarak çalışmalara başlıyoruz. Yer bulunması, dekorasyon, açılış öncesi tüm hazırlıklar ve açıldıktan sonraki ilk günlerde Franchisee ile birlikte çalışıyoruz. Antrenör işe alımı için de kaynaklarımızdan adayları yönlendirerek destekliyoruz, Franchisee’nın ve tüm ekibinin eğitimlerini tamamlayarak tam donanımla açılışa hazır hale getiriyoruz. Açılış sonrasında da, saha ekibimiz ve merkez ofisimiz her türlü desteği veriyorlar.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Operasyon departmanımız her yıl genel denetleme yapar. Aylık performans ziyaretlerinde denetleme yapılır. Gizli müşteri ile denetlemeler yıl boyunca belli aralıklarla devam eder.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
b-fit; her yaştan ve her gelir grubundan kadının daha sağlıklı ve mutlu yaşaması için hizmet verir. Bunun için Türkiye’nin her yerinde aynı kalitedeki hizmeti en ekonomik şartlarda sunar. Bu hizmeti sağlayabilmek, b-fit sisteminin tüm giderlerinin en düşükte tutulması fikrine dayanır. Giderlerin düşük tutulmasının sebeplerinden biri; b-fit sistemindeki spor ve yaşam aktiviteleri için büyük bir alana gerek olmaması, buna bağlı olarak kira bedellerinin düşük olmasıdır. İlaveten, b-fit bünyesindeki makinalar görselliktense işlevselliğe önem verilerek ve aracı firma olmaksızın b-fit için özel üretilir. Böylece tüm Türkiye’de aynı kalitede hizmet uygun fiyata kadınlara sunulur.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
b-fit 12 yıldır var, epey yol aldık, bugüne kadar 570.000 kadının hayatına dokunduk, ama henüz ulaşamadığımız milyonlarca kadın var. Türkiye’de hem kadın girişimciliğinin artması, hem de spor yapan kadın sayısının misliyle artması en büyük arzumuz.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
b-fit Temel Eğitim’de aldıkları bilgileri, operasyon-pazarlama desteğindeki aksiyonları uygular ve herşeyden önemlisi işlerinin başında olurlar ise, başarılı olurlar.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Orta doğuya doğru gidiyoruz. Çocuklar için bir yer açma hayalimiz vardı. Onu da açtık, adı Muzipo. Şimdi o da 5. senesini bitirdi ve 36 franchising verdik. Kadın sağlığı ve spor derneğimiz ve kadın mesleki ve kişisel gelişim derneklerimiz de var.