Talo Çanta

“Markamız ‘81 ilde 81 şube’ sloganı ile 81 bin lira yatırımı, 81 gün gibi kısa bir zaman diliminde geri kazandırma başarısını garanti edebilme güvencesini vermektedir” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Talo sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Ticaret hayatıma küçük yaşlarda Elazığ’da başladım. Ticarete erken başlamış olmamı avantaja dönüştürebildiğim inancındayım. Ticaretin belli bir aşamasından sonra büyümemiz, markalaşmamız ve kurumsallaşmamız gerektiği kanaatine vardım. Uzun araştırmalar ve çalışmalar ile bilgi birikimlerimi bir araya getirerek hedefime nasıl ulaşabilirim sorusunun cevaplarını tespit ettim.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
1987 yılından itibaren bir çok sektörde faaliyet gösteren Aile şirketimizin, 2008 yılında ikinci kuşak olarak yönetim kademesinde yer alınca, alt yapısını uzun zamandır oluşturduğumuz çanta ve sarraciye ürünlerinin imalat ithalatını da şirketimiz bünyesine dahil ettik. Zamanla çanta ve sarraciye sektörünü ilk plana alarak, bu sektörde büyümek ve profesyonelleşmek adına, diğer faaliyet alanlarımızı azaltmaya başladık. Bu stratejimiz sayesinde TALO markasını oluşturmaya ve geliştirmeye başladık.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Hedefimiz olan büyüme ve markalaşma yolunda vazgeçilmez unsurlardan biride franchise sistemidir. Firmamız bu sistem ile ilgili hedeflerine ulaşabilmek adına ilk franchise bayiliğini 2016 yılında vermiştir.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Şuan itibari ile Türkiye genelinde ürünlerimizi satan 42 Corner alt bayimiz olup, franchise sistemi ile çalışan Elazığ, Van, Ordu (Ünye), Adana, Malatya illerinde toplamda 8 mağazamız faaliyet halindedir.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Firmamızın ana prensiplerinden olan dürüstlük, ticari ahlak ve güven olgularına ek olarak, ”Beraber Büyüyebiliriz” anlayışına sahip girişicimler her zaman ilk tercihimiz olmuştur.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Ürünlerimizin yüksek kalite, uygun fiyat ve özgün tasarımlar içeriyor olması ilk sebep olarak belirtilebilir. Diğer önemli husus ise şudur ki; firmamız ,”81 İl’de 81 şube” sloganını, 81 bin lira yatırım ile 81 gün gibi kısa bir zaman diliminde yapmış olduğu yatırımı, geri kazandırma başarısını garanti edebilme güvencesini vermektedir. Bu imkanlarda firmamızı tercih edilebilme konusunda ilk sıralara çıkarmaktadır.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Bayimizin yapmış olduğu 81 bin Türk Lirası yatırımı 81 günde kendisine geri kazanabilme garantisi dışında, dekor maliyeti, eğitim desteği, iade ve değişim destekleri firmamız tarafından karşılanmaktadır.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Müşteri memnuniyeti odaklı bir firma olduğumuz için, Bayilerimizin sosyal medya hesapları, aylık satış istatistikleri, gizli müşteri uygulaması, sık sık gerçekleştirdiğimiz birebir bayi ziyaretleri ve o ziyaretlerdeki gözlemlerimizin analiz raporları Profesyonel ekibimiz tarafından yürütülmek suretiyle denetlemelerimiz gerçekleşmektedir. Bu denetlemeler sonucunda ortaya çıkan aksaklık ve eksiklikler var ise derhal giderilmektedir.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sektörümüz, kendisini geliştirebilen ve çığır açabilen firmalar sayesinde global piyasada kendisine yer bulabilmektedir. Buna bir örnek verecek olursak, biz TALO olarak dünya çapında tanınan bir İngiliz firmasının tüm çanta üretim faaliyetlerini üstlenmiş durumdayız.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
”81 il’de 81 şube” Sloganını,81 bin TL yatırım ile 81 Gün gibi kısa bir zaman diliminde yapmış olduğu yatırımı, geri kazandırma başarısını garanti edebilme güvencesini vermekteyiz. Doğaldır ki kısa vadede ilk hedefimiz bunu başarıyla gerçekleştirebilmektir. Yapacağımız her hamle, her proje ile TALO Markasını büyütebilmek ise daimi ve değişmez hedefimizdir.